همه چیز درباره ی ویزای دانشجویی ایتالیا 

یکی از بهترین مسیرها برای مهاجرت به کشور ایتالیا در سال 2020 تحصیل در این کشور است، چرا که در این سال ها بیشترین نرخ دانشجوی ایرانی را در کشورهای جنوب اروپا،  ایتالیا داراست.

ایتالیایی ها مردمانی خونگرم و پرسر و صدا اند که با توریست ها رفتاری بسیار دوستانه دارند ، که این موضوع ایتالیا را به یکی از مقصد های عالی برای مهاجران تبدیل میکند.

 ایتالیا به عنوان یکی از زیبا ترین کشور های دنیا ، با 55 مکان تاریخی ثبت شده در سازمان یونسکو، با قدم زدن در کشور لاجوردی ها حس قدم زدن در یک موزه را خواهید داشت.

 ایتالیا دارای آب و هوای بینظیر مدیترانه ای است که سرزمین خوشمزه ترین غذا های دنیاست و پایتخت مد و فشن محسوب میشود.

 34 دانشگاه در ایتالیا، در لیست رنکینگ بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد که شامل دانشگاه های پلی تکنیک رم، میلان و سیناست( siena ). این را فراموش نکنیم که این کشور یادگیری یکی از بهترین مقصد ها برای یادگیری هنر، معماری، طراخی لباس و فشن است.

 ایتالیا یکی از ارزان ترین کشور ها برای مهاجرت و تحصیل میباشد. کشور ایتالیا به سبب دارا بودن سطح و کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های معتبر زیادی دارد. بیشتر دانشگاه های کشور ایتالیا به تایید وزارت علوم در ایران رسیده است به همین دلیل بیشتر افراد کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. بعد از تمام شدن ویزا ی تحصیلی و دوره های آموزشی تا دو سال ویزای کاری دریافت خواهید کرد و تا دو سال فرصت برای پیدا کردن کار در کل اتحادیه اروپا را خواهید داشت.  که این موضوع ایتالیا را تبدیل به یک سکوی پرتاب میکند.

 تحصیل در ایتالیا

 

حدود 90 دانشگاه و آکادمی در ایتالیا وجود دارد که بیشتر انها دولتی اند. که بر اساس سیستم اموزشی جدید پیش میروند. زبان تدریس در این دانشگاه ها معمولا به زبان ایتالیایی ست که البته برخی از رشته های به زبان انگلیسی هم تدریس میشوند. این نکته قابل ذکر است که رشته های هنری در ایتالیا در آکادمی ها تدریس میشود که عملا عمده رشته های هنری به جز در مقطع دکترا، در مراکز اموزشی ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می شوند.

 دوره های کارشناسی معمولا 3 تا 4 سال طول میکشد.

دوره های کارشناسی ارشد معمولا دو ساله اند.

و دوره های دکتری معمولا سه سال و نیم تا پنج سال طول میکشد.

اولین دانشگاهی که در کشور ایتالیا بسیار معتبر و معروف است دانشگاه میلان می باشد. این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های کشور ایتالیا است. دانشگاه میلان در انواع رشته های تحصیلی پزشکی و سایر رشته های فنی و نظری پذیرای دانشجویان بین المللی است. این دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ایتالیا از اعتبار بالایی برخودار است. دانشگاه پلی تکنیک یکی دیگر از دانشگاه هایی است که در این کشور از شهرت بالایی برخودار بوده و بسیاری از متقاضیان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. در این دانشگاه تعدادی از رشته ها نیز به زبان انگلیسی ارائه داده می شوند و این موضوع امتیازی مثبت برای این دانشگاه به شما می آید. دانشگاه ساپینزا رم از بزرگ ترین و بهترین دانشگاه های ایتالیا است. در این دانشگاه در حدود ۳۰۰۰۰ دانشجو در رشته های پزشکی، مهندسی و سایر رشته ها مشغول به تحصیل هستند. بنابراین بیشتر افراد برای تحصیل در رشته ی مهندسی در ایتالیا این دانشگاه را انتخاب می کنند. دانشگاه بولونیا از دیگر دانشگاه هایی است که به تایید وزارت علوم رسیده است. دانشگاه بولونیا دارای چندین پردیس بوده و یک دانشگاه بین المللی است. دانشگاه فلورانس دانشکده ی دیگری با سایر رشته های تحصیلی است که اعتبار بالایی نیز دارد. اما اخذ پذیرش از این دانشگاه اندکی دشوار بوده و می بایست برای پذیرش راه های زیادی را گذراند.

 ویژگی خاص تحصیل در ایتالیا، وجود کمک هزینه های 2500 و 5000 یورویی در سال برای متقاضیان ایرانی است که فارغ از معدل و شرایط فارغ التحصیلی شان می توانند از استان محل تحصیل خود در ایتالیا دریافت نمایند. این بورسیه ها از انواع بورسیه های دانشجویان ممتاز مجزا است و احتمال دریافت آن برای متقاضیان ایرانی بسیار بالاست.

 در ایتالیا مراکز آموزشی آکادمیک برای ادامه تحصیل در رشته های هنری را عمدتا می توان به گروههای زیر تقسیم کرد:
 •  دانشگاههای ایتالیا
 • آکادمی های هنری
 • کنسرواتوراهای موسیقی

تفاوت اصلی اکادمی با دانشگاه در شیوه تدریس و طرح دروس هنری به صورت کارگاه محور در اکادمی است در حالی که عموما تدریس در دانشگاه به صورت ترکیبی از واحدهای نظری،پژوهشی وکارگاهی است.

 کنسرواتورها نیز مدارس تخصصی موسیقی هستند که اموزش شاخه های  مختلف موسیقی از جمله نوازندگی سازهای مختلف، خوانندگی موسیقی جهانی، آهنگسازی ، رهبری کر و ارکستر و…را برعهده دارند.

 لیستی از رشته های هنری پر طرفدار در ایتالیا

 

 • طراحی و مد
 • فرهنگ و مد و مدیریت فشن
 • طراحی داخلی
 • مرمت آثار باستانی
 • علوم فشن و مد
 • طراحی صنعتی
 • معماری و طراحی
 • رشته سینما
 • رشته نمایش
 • رشته نقاشی
 • رشته عکاسی
 • رشته گرافیک
 • رشته راهنمای موزه‌ها
 • رشته موزه ‌داری
 • رشته تولیدات تلویزیونی
 • رشته نوازندگی(موسیقی)
 • رشته نوازندگی(موسیقی) ساز جهانی
 • رشته صنایع دستی
 • رشته مجسمه سازی
 • رشته کارشناسی فرش
 • رشته هنرهای تجسمی
 • رشته چاپ
 • رشته طراحی پارچه ولباس
 • رشته طراحی تابلو تزئینی
 • و رشته های متعدد دیگر….

اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در رشته های ذکر شده در بالا و سایر رشته های هنری خارج از این لیست صرفا از طریق یادگیری زبان ایتالیایی و کسب مدرک زبان ایتالیایی امکان پذیر می باشد.

 بهترین دانشگاه های هنر ایتالیا برای تحصیل رشته های هنری

دانشگاه هنر رم ( RUFA)

موسسه اروپایی طراحی فلورانس  (IED)

فلورانس آکادمی هنرهای کلاسیک

آکادمی مد (IUAD)

دانشگاه ( LUM Jean Monnet)

موسسه مد میلان مدرکی (کنسرسیوم )(Milano Fashion Institute is a consortium)

دانشکده مد میلان  ( Milano fashion campus)

موسسه بین المللی طراحی فلورانس

(THE FLORENCE INSTITUTE OF DESIGN INTERNATIONAL)

کشور ایتالیا با داشتن دانشگاه های معتبر در زمینه پزشکی یکی از کشور هایی است که در سالیان اخیر به شدت مورد توجه علاقمندان به مهاجرت قرارتحصیل در ایتالیا و علی الخصوص دوستداران رشته پزشکی قرار گرفته است.

 پایین تر بودن سطح  آزمون پزشکی  ( IMAT ) مسبت به کنکور ایران، سبب شده که دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی به ایتالیا مهاجرت کنند.

آزمون رشته پزشکی در ایتالیا MEDICINE IN ITALY

تست آی مت برای ورود به ‍۱۳ دانشگاه دولتی که دوره های پزشکی در ایتالیا را ارائه می‌کنند استفاده می‌شود. ظرفیت برای دانشجویان غیر اروپایی 189 نفر میباشد. این آزمون دارای 60 سوال است و وقت آزمون نیز 100 دقیقه می باشد . برای هر پاسخ صحیح 1.5 نمره مثبت و هر پاسخ غلط 0.4 نمره منفی محاسبه خواهد شد . از این رو حداکثر نمره کسب شده توسط یک متقاضی برابر 90 خواهد بود و حد اقل نمره ی قابل قبول برای هر دانشحو 37 است. هزینه ثبت نام آزمون هزینه ثبت نام آزمون آی مت 120 یورو می باشد.  . معدل در پذیزش پزشکی تاثیری ندارد و مهم تنها امتحان ورودی است و شرایظ سنی خاصی ندارد. اما فاکتور سن می‌تواند امتیاز و شانس شما را در اخذ پذیرش افزایش دهد.

 منطق 10 سوال

استدلال عمومی 12 سوال

زیست 18 سوال

شیمی 12 سوال

ریاضی و فیزیک 8 سوال

نکته ی قابل توجه : دانشجو حتما باید دوازده سال تحصیلی را گذرانده باشد دارندگان دیپلم ریاضی و فیزیک، تجربی، انسانی ، فنی و حرفه ای و… میتوانند شرکت کنند و ان که اخذ پذیرش اولیه بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است اما برای اخذ ویزای تحصیلی از سفارت ایتالیا وجود مدرک زبان برای دانشجو الزامی خواهد بود و در نظر داشته باشید که آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا رقابتی است و شرکت کنندگان زیادی از سراسر جهان دارد .

طول دوره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

 

 • پزشکی عمومی : ۶ سال
 • دامپزشکی : ۵ تا ۶ سال
 • دندانپزشکی : ۵ تا ۶ سال
 • داروسازی : ۵ تا ۶ سال
 • پرستاری : ۳ تا ۴ سال
 • فیزیوتراپی : ۳ تا ۴ سال
 • تخصص پزشکی : ۳ تا ۶ سال

رشته های مهندسی در ایتالیا

 

به لطف حضور دانشگاه پلی‌تکنیک که دانشگاه ارائه‌دهنده رشته‌های مهندسی در ایتالیا است؛ رشته‌های مهندسی در این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. آرزوی اکثر دانش‌آموزان رشته ریاضی و فیزیک است که یکی از رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا را در این دانشگاه در حضور اساتید برجسته بگذرانند. برای دانشجویان بالاتر نیز ادامه تحصیل در این دانشگاه، رویایی شیرین است. این دانشگاه هفدهمین دانشگاه مهندسی در دنیا و بزرگ‌ترین دانشگاه فنی در ایتالیا است.

 

دانشگاه پلی‌تکنیک در تمامی مقاطع رشته‌های فنی و مهندسی از جمله مهندسی هوا و فضا، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، مهندسی عمران و زیرشاخه‌ها، مهندسی شیمی، مهندسی هسته‌ای، مهندسی برق و مهندسی اکوستیک را ارائه می‌دهد. در ایتالیا انواع رشته‌های فنی و مهندسی با گرایش‌های متنوع در دانشگاه ‌ها ارائه می‌شود. در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 

مهندسی شیمی

مهندسی مکانیک نظری و کاربردی

مهندسی برق

مهندسی عمران

مهندسی صنایع

مهندسی نیروی دریایی

مهندسی انرژی

مهندسی بافت و مورفوژنز، نوآوری تکنولوژی

مهندسی هوا و فضا

مهندسی اکوستیک

بهترین دانشگاه‌های مهندسی بر اساس رتبه‌بندی بست گلوبال

دانشگاه پادوآ با رتبه ۱۲۰

دانشگاه بولونیا با رتبه ۱۲۲

دانشگاه ساپینزای رم با رتبه ۱۲۵

دانشگاه فلورانس با رتبه ۲۳۳

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان با رتبه ۲۸۰

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین با رتبه ۴۳۸

دانشگاه پالرمو با رتبه ۵۵۵

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

 

بورسیه تحصیلی در ایتالیا شامل شرایط زیر می باشد :

 

تخفیف در شهریه تحصیل در ایتالیا تا 90%

کمک هزینه تحصیلی دولتی و استانی ایتالیا از 2500 تا 5200 یورو در سال

امکان دریافت بورس کامل تحصیل در ایتالیا از 11000 تا 20000 یورو در سال

** بورسیه استانی به تمامی مقاطع تحصیلی و رشته های دانشگاهی در کشور ایتالیا تعلق می گیرد

دولت ایتالیا با توجه به شرایط خاص دانشجویان کشور های در حال توسعه، بورسیه های خاصی را در نظر گرفته است که حدود 5000 یورو میباشد که برای تمام دانشجویان مبلغی یکسان مباشد. که در دو قست به دانشجو پرداخت میشود. که در مقایسه با بقیه کشور ها بسیار عالی است

 

در بعضی از استان ها هزینه ی  غذا بدون توجه به درخواست دانشجو از هزینه ی اولیه کم میکنند.( تاریخ اپلای برای بورس در هر استان فرق دارد اما در بیشتر استان ها از جون هرسال اغاز میشود)

 

هزینه های زندگی در ایتالیا

 

زندگی در کشور ایتالیا به عنوان کشوی پیشرفته و مناسب برای زندگی معمولا هزینه های خاص خود را به همراه دارد. بیشتر هزینه هایی که در این کشور شما می بایست صرف زندگی نمایید مربوط به هزینه های روز مره است. اما محل و سبک زندگی شما در هزینه ی زندگی در ایتالیا اثر گذار است . اطلاع از هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا به این صورت است که ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید برای اقامت از خوابگاه های دانشجویی استفاده نمایید و یا خانه ای اجاره کنید. در صورتی که بخواهید خانه ی شخصی اجاره کنید معمولا هزینه های زندگی شما اندکی بالا می رود بنابراین ما به شما استفاده از خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا را پیشنهاد می کنیم تا بتوانید در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. همچنین می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مقداری از پول خود را پس انداز نمایید. شما با حق کاری که در دوران دانشجویی در این کشور دارید و یا کمک هزینه هایی که به شما داده می شود می توانید با راحتی بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را در این کشور پوشش دهید. البته هزینه ی زندگی در کشور ایتالیا بسیار مناسب است بنابراین جای هیچ نگرانی نیست. چرا که شما به راحتی با کار کردن می توانید از عهده ی هزینه های زندگی بر بیایید و با هیچ گونه مشکل مالی مواجه نخواهید شد. همچنین در صورت فارق التحصیلی با معدل بالا شانس پیدا کردن یک کار دائم در این کشور برای شما بسیار زیاد است و آینده ی شغلی شما را تامین می کند. برای اخذ بورسیه های تحصیلی می توانید با مراجعه به وب سایت دانشگاه مربوطه برای اخذ بورسیه اقدام نمایید.

 

هزینه ی زندگی در ایتالیا به طور کلی بین 500 تا 1000 یورو متغیر است

هزینه ی خانه ی مستقل 400 تا 600  یورو در ماه

هزینه ی زندگی در خوابگاه های دانشجویی 250 تا 300 یورو

در صورت اجاره خانه به همراه یک همخونه 250 تا 500 یورو در ماه

هزینه ی غذا در ایتالیا حدود 150- 200 یورو در ماه

هزینه پیش غذا بین 8 تا 15  یورو

هزینه یک نهار 6 تا 12 یورو

هزینه ی رفت امد

معمولا برای 25 – 45 یورو در ماه (با توجه به فاصله خانه از محل کار یا دانشگاه)

هزینه ی تلفن، اینترنت  30 – 50 یورو در ماه

تفریحات در هفته 30-40 یورو در ماه

خرید  کتاب و هزینه های مدرسه  40- 50 یورو در ماه

نرخ شهریه ی دانشگاه در این کشور متغییر بین 0 تا 4000  (برای دانشگاه های دولتی)  و بین 3000 تا 35000 یورو  (برای دانشگاه های خصوصی ست)

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه

 

ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

ترجمه مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

مدرک زبان ایتالیایی

داشتن پروپزال جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

مدرک زبان جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

IELTS6.1

مقاله ISI

البته اطلاعات فوق به طور کلی برای تمام رشته ها میباشد.

برای گرفتن مدرک زبان ایتالیایی متقاضی باید در کلاس های زبان ایتالیایی در سفارت ایتالیا شرکت نموده و بعد از کسب نمره قبولی درخواست اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کند. براساس سایت های دانشگاه های مختلف مدرک B2 برای زیان ایتالیایی الزامی است.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا ی تحصیلی ایتالیا

 

ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه

ترجمه مدرک لیسانس (و فوق لیسانس برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمرات به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه

شرح دروس اخذ شده دوره لیسانس (تنها برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس در صورت درخواست دانشگاه) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی

فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده

ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی

پرینت  لاتین حساب بانکی سه ماهه اخیر

دو نسخه از پذیرش دانشگاه

دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی

رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط  پرواز تا حداقل 20 روز اول اقامت

نامه بانکی (به لاتین) به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معادل مبلغ 7500 یورو به ازای هر یک سال تحصیلی در ایتالیا.

گواهی های زبان انگلیسی در سطح B2 یا گذراندن حداقل دو سال آکادمیک در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و یا نامه دانشگاه مبنی بر عدم نیاز به مدرک زبان

7- 5 قطعه عکس 3.5 در 4.5 سانتی متر رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی

اصل گذرنامه

فرم پر شده درخواست روادید

رزرو بلیط پرواز

مبلغ 50 یورو به صورت نقدی

شرایط سنی

 

در ابتدا هیچگونه محدودیت سنی و شرایط سنی تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان وجود ندارد. اما محدودیت سن برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا از مواردی است که باید به آن توجه کرد. طبق این توافقنامه هزینه های تحصیلی ایتالیا برای افراد زیر ۱۸ سال تعلق نمیگیرد.

 

مقطع کارشناسی در ایتالیا

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا 3 الی 4 سال طول می کشد . در دانشگاه های ایتالیا زبان تدریس به زبان ایتالیایی می باشد به استثنا رشته های مدیریت ، مهندسی مکانیک خودرو و علوم مهندسی . برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا باید در آزمون وروردی شرکت کنید اما در بعضی از دانشگاه ها بدون آزمون هم دانشجو می پذیرد . در اکثر دانشگاه های ایتالیا با ایجاد شرایط کار برای دانشجو در مقطع کارشناسی در ایتالیا ، کمک بسیاری برای تامین هزینه های دانشجو می باشد .

 

مقطع کارشناسی ارشد

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به مدت ۲ سال طول می کشد. در دانشگاه های ایتالیا معمولا به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می شود. برای تحصیل  در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد باید تمام ریز نمرات مدرک کارشناسی که به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و کسب نمره حداقل ۶ زبان آیلتس را در آزمون آیلتس داشته باشید.

 

مقطع دکترا

 

دوره تحصیل دکترا در ایتالیا 3 و نیم الی 5 سال است. در مقطع دکترا در ایتالیا دروس به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می شود. برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتراباید تمام ریز نمرات مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و کسب حداقل نمره ۶ آیلتس را داشته باشید.

 

زمان اقدام

 

فرصت اقدام برای دانشگاه های مختلف جهت تحصیل در ایتالیا متفاوت میباشد اما برای اغلب آنها تا ماه اوریل هر سال میتوانید اقدام کنید و نتایج در ماه جون مشخص می شود و کلاسها از ترم سپتامبر شروع خواهد شد . از انجا که ظرفیت دانشگاه ها محدود است، باید زودتر اقدام کنید .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست