شنگن

درباره ویزای شنگن چه می دانید؟

درمنطقه شینگن لوگزامبورگ پیمانی به نام پیمان شنگن منعقد شد که با این توافق 26 کشور جهان برای افرادی که موفق به اخذ این نوع ویزا می شوند هر گونه محدودیت رفت و آمد را حذف نمودند.  کشورهای عضو شنگن فوق تابع یک قرارداد کلی برای عبور و مرور بوده و هریک از کشورهای فوق که ویزای ورود را صادر نماید دسترسی به 26 کشور دیگر را فراهم می نماید و مسئولیت ورود و خروج مسافر را عهده دار خواهد بود .

ویزای شنگن انواع مختلفی دارد

ویزای تایپ : A – B – C – D

نوع A  :  ترانزیت بوده و برای عبور از فرودگاه ها فقط استفاده می شود . مسافر نمی تواند از فرودگاه خارج شود.
نوع B  : نوع دیگری از ویزای ترانزیت می باشد با فرق اینکه مسافر می تواند بصورت کوتاه مدت مثلا برای استفاده از هتل یا قطار به مقصد کشور دیگری از این نوع ویزا استفاده نماید .
نوع C :  رایج ترین نوع ویزای شنگن می باشد که به نوعی ویزای شنگن ارزان محسوب می شود چون مسافر می تواند با ارائه مدارکی به سفارت کشور مورد نظر دال بر اینکه قصد بازدید در زمان محدود از کشورهای محدود را دارد و دلبستگی به کشور خود را برای بازگشت اثبات نماید موفق به اخذ آن شود . آن چه به عنوان ویزای شنگن تضمینی یاد می شود واقعیت نداشته و آخرین فردی که برای ویزای شما تصمیم می گیرد کنسول کشور دیگری است که از مرزهایش محافظت می نماید .

پس پول خود را برای تبلیغات دروغین به هدر ندهید .”

نوع D  : این ویزا در اصل ویزای اقامت بلند مدت در حوزه اروپا می باشد که برای دانشجویان – صاحبان شرکتها – صاحبان املاک خریداری شده در اروپا – افراد جویای فرصت شغلی – و… استفاده می شود و قابلیت تمدید داشته و دارنده آن بصورت نامحدود می تواند در اروپا سکونت داشته باشد .
در نوع اقامت تایپ D :  از نوع ویزای تمکن مالی که مسافر با ارائه اسناد مالکیت و بورس و یا اجاره نامه های املاک  و حسابهای بانکی بلند مدت موفق به اخذ ویزای فوق می گردد مسافر حق استفاده از فرصتهای شغلی را نداشته و فقط می تواند از سرویسها و خدمات کشور مورد نظر استفاده کند و حق کسب درآمد و اعلام پناهندگی را به هیچ وجه نخواهد داشت .

نکته بسیار مهم در اخذ ویزای شنگن ارائه مدارک معتبر می باشد . هرگز از خدمات ویزای شنگن بدون مدرک استفاده نکنید چون با مدارک جعلی که برای شما تهیه و به سفارت ارائه می گردد ممکن است مدت 5-10 سال از ورود به آن کشور منع شده و اصطلاحا بلک لیست (Black list) شوید . ضمنا در حال حاضر کلیه کشورهای شینگن و کانادا برای تبادل اطلاعات به یکدیگر مرتبط بوده و به راحتی اطلاعات شما را دراختیار یکدیگر قرار خواهند داد . پس ریسک نکنید و با کمی وقت گذاشتن مدارک واقعی تحویل دهید .

چه مدارکی برای ویزای شنگن لازم است :

از همه مهمتر حساب بانکی با گردش 3- 6 ماهه (بسته به سفارت متبوعه ) معتبر بوده که باید پول به شکل منطقی به حساب واریز و خارج شده باشد . از واریز مبالغ بزرگ و ناگهانی جدا خودداری فرمایید چون اصطلاحا این کار حساب سازی می باشد .

چنانچه گواهی حقوقی ارائه می کنید هر ماه باید مبلغ حقوق شما در یک بازه زمانی به حساب مورد نظر وارد شود .

چنانچه حساب بلند مدت ارائه می نمایید باید حسابی را که سود متعلقه به آن واریز میشود نیز ارائه نمایید . ( حساب بلند مدت به تنهایی به عنوان حساب بانکی شما عمل نمی کند چون نمیتوانید برای سفر از آن برداشت وخرج نمایید )

در صورتی که متاهل هستید می توانید حساب همسر خود را نیز به همراه داشته باشید .

داشتن حسابهای مشترک هم مورد قبول می باشد .

در صورت مجرد بودن می توانید از حساب پدر یا مادر نیز استفاده نمایید . البته در کنار حساب شخصی خودتان
  • داشتن پاس جدید و قدیم ( پاس قدیم برای نشان دادن سابقه سفر شما به سفارت می باشد .)
  • داشتن شناسنامه معتبر . ( هر گونه تغییری در شناسنامه باید در فرم ویزای شینگن درج شود .)
  • مدارک شغلی معتبر . (شامل جواز کسب – شرکت نامه – اساسنامه – روزنامه رسمی – گواهی حقوق – فیش حقوقی 3 ماهه آخر –  بیمه نامه معتبر شغلی –
  • بیمه سفر .  شامل انواع بیمه نامه های حوادث سفر می باشد که سقف 10 هزار یورو تا 50  هزار یورو را پوشش می دهد و معمولا بهتر است از بیشترین سقف خدمات استفاده شود تا بهترین سرویس در طول دوره سفر به مسافر ارائه گردد.)
  • دو قطعه عکس رنگی جدید که مشابه عکس پاسپورت نباشد و بیش از 6 ماه از آن نگذشته باشد .

چطور ویزای شینگن تقاضا کنیم ؟

برای درخواست ویزای شینگن که مجوز ورودی به 27 کشور عضو اتحادیه شینگن را می دهد شما باید اعتبار لازم شغلی – بانکی – ملکی و سفرهای قبلی خود را به سفارت ارائه کنید .

برای افسر پرونده شما بسیار مهم است که از بازگشت شما به کشور پس از پایان زمان ویزا کاملا مطمئن باشد .

چه مدارکی برای ویزای شینگن لازم است ؟

شما با ارائه صورتحسابهای بانکی بلند مدت که به آن سود تعلق می گیرد – داشتن سند ملکی به نام – داشتن سهام بورس – داشتن تاهل و خانواده  – دانشجو بودن در مقاطع بالای تحصیلی – داشتن بیمه تامین اجتماعی با زمان طولانی  می توانید اطمینان از بازگشت خود را به سفارت نشان دهید .

تراول هیستوری چیست ؟

افرادی که فاقد تراول هیستوری ( سفرهای قبلی متعدد ) می باشند معمولا در زمان اخذ ویزای شینگن به دردسر افتاده چون نمی توانند مسافر دائمی بودن خود را اثبات کرده و طبق نظر آفیسر هنوز سفرهای معتبری را انجام نداده اند .

پس بهتر است از کشورهای همسایه شروع کرده و با سفر به کشورهایی که دارای ویزای کاغذی یا هولوگرام ویزا می باشند می توانید تراول هیستوری خود را شروع کرده و پاسپورت را معتبر کنید .

اولین اقدام ویزای شینگن چیست ؟

اقدام بعدی آماده سازی مدارک شینگن بوده که بسته به نوع سفارت مدارک بایستی به زبان انگلیسی ( کشورهای چک – یونان – اسلواکی – ایتالیا – مجارستان – پرتقال – فرانسه )  و به زبان آلمانی ( آلمان و اتریش ) و زبان اسپانیایی ( کشور اسپانیا ) – و بدون نیاز به ترجمه ( کشور آلمان )  ترجمه گردد. برخی سفارتها مثل سفارت یونان تاییدات امور خارجه و دادگستری را نیز علاوه بر ترجمه  درخواست خواهند کرد .

نحوه اخذ وقت سفارت

مرحله بعد اخذ وقت سفارت می باشد . درحال حاضر بیشتر سفارتها با سیستم واسط هماهنگی ویزا اقدام به دریافت مدارک متقاضیان ویزا می نمایند ( vfs_ bls ) . عموما می توانید با ارسال یک ایمیل با مشخصات فردی و تاریخ حدودی سفر درخواست وقت ملاقات نمایید .

در روز مصاحبه مدارک اصل و کپی را با خود داشته باشید . معمولا راجع به هدف از سفر – روزهای شروع و پایان سفر از شما سوالاتی پرسیده می شود . بهتر است از قبل جوابهای خود را آماده کرده باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست