درباره عمان چه می دانید؟

 

عمان یکی ازکشور های همسایه ی ایران از طریق مرز آبی ست. عمان برای نسیم دل انگیز و تازه از سوی دریای عمان، غذای دریایی بی نظیر، و حلوا های عمانی مشهور است.

و در میان کشور های عربی صاحب یک از بهترین و زیبا ترین ساحل هاست.

عمان یکی از امن ترین  و بی حاشیه ترین کشور های دنیاست به گونه ای که در 50 سال گذشته هیچ تعرضی به هیچ زنی نشده و بدلیل آن که کشوری مذهبی است اعمال مجرمانه با جدیت مقابله و تنبیه میشوند به طور کلی کشوری امن برای بانوان است.

نحوه ی پوشش در کشور عمان :

نحوه ی پوشش در این کشور به این صورت است که مردان میتوانند شلوارک بپوشند اما باید تا زانوانشان پوشیده باشد. همچنین برای بانوان باید شانه ها و زانوانشان پوشیده باشد.

نوشید الکل در عموم مثل خیلی از کشور های دیگر غیر قانونیست برای همین میتوانید در برخی از هتل ها یا رستوران های دارای مجوز الکل بنوشید. گرچه میتوانید در سازمان مربوطه در خواست دهید تا به شما مجوز نوشیدن الکل در منزلتان را بدهند.

زبان اصلی کشور عمان :

زبان اصلی کشور اصلی  کشور عمان،  عربی ست اما به دلیل زیاد بودن توریست و مهاجر در این کشور برخی از مردم به زبان عربی هم میتوانند صحبت کنند.

پایتخت:

پایتخت این کشور زیبا و ثروت مند مسقط است.

از مزایای مهاجرت و سفر به این کشور این است که تمامی غذا ها حلال است برای مثال مصرف و آماده سازی و فروش گوشت خوک غیر قانونیست.

بیش از 50% از مردم عمان شیعه هستند و حدود 40% از مردم عمان سنی اند.

کشور عمان اقتصادی فعال دارد و صاحب یکی از باارزش ترین پول های دنیاست اقتصاد کشور عمان به شدت به درآمد حاصل از فروش گاز طبیعی و نفت وابسته است ( هر ریال عمانی حدودا دو و نیم برابر دلار امریکا ارزش دارد ) و جالب است بدانید که عمان دارای نرخ بیکای بسیار پایینی است.

تحصیل در عمان :

مدارس دولتی عمانی برای عمانی هاست اما مدارس درجه یک بین المللی کانادایی امریکایی و انگلیسی و وجود داشتن امکان انتقال ب سایر کشور ها این کشور را تبدیل به کشوری خوب برای مهاجرت خانواده با فرزندان کوچک است.

پاسپورت عمان از لحاظ اعتبار در آگوست ۲۰۱۹، رتبه ۵۲ جهان را از آن خود کرده و دارندگان پاسپورت عمان می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۴۱ کشور سفر نمایند، برای سفر به ۴۳ کشور در هنگام ورود می بایست درخواست ویزا دهند و برای ورود به ۱۱۴ کشور دیگر می بایست از ابتدا درخواست ویزا نمایند. لازم به ذکر می باشد که ایرانیان با در دست داشتن پاسپورت ایرانی می توانند از طریق ویزای الکترونیکی به عمان سفر کرده و تا ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. با در دست داشتن ویزای عمان توانایی سفر کردن به خیلی از کشور ها از جمله قطر  را خواهید داشت.

ویزاهای عمان عبارت هستند از:

 • ویزای کاری
 • ویزای اقامت خانواده / الحاق به خانواده
 • ویزای دانشجویی
 • ویزای اقامت سرمایه گذاری
 • ویزای بازدید رسمی
 • ویزای توریستی

ویزای کاری عمان :

یکی از انواع ویزای عمان ویزای کاری این کشور می باشد.

شما جهت کار در این کشور باید قبل از ورود به کشور عمان ویزای کاری یا Employment Visa دریافت نمایید. جهت این امر باید یک اسپانسر یا کارفرمایی از کشور عمان با قبول مسئولیت های مربوط به شما، یک نامه پیشنهاد شغلی یا Job Offer برایتان بفرستد و شما را در این کشور دعوت به کار نماید.

حامی مالی یا کارفرما باید فردی از اتباع کشور عمان بوده و مجوزهای لازم جهت استخدام نیروی خارجی را داشته باشد و مسئولیت درستی اطلاعات مندرج در فرم درخواست ویزا را پذیرفته باشد. حداقل و حداکثر سن متقاضی کار در عمان ۲۱ تا ۶۰ سال می باشد.

جنسیت وی باید همان جنسیت ثبت شده در فرم مجوز کار بوده و شغلی که جهت اخذ ویزا درخواست شده است، می بایست همان شغلی باشد که شخص برای آن اجازه کار دریافت نموده است.

 

مدارک لازم برای ویزای عمان :

اگر قصد مهاجرت کاری به عمان را دارید بهتر است بدانید که مدارک زیر را جهت دریافت ویزای عمان از نوع کاری نیاز خواهید داشت:

 

ارسال فرم الکترونیکی درخواست ویزا از طریق وب سایت که توسط کارفرما یا حامی مالی شما امضا و تایید شده باشد و برای اتباع عرب، به زبان انگلیسی و برای اتباع غیر عرب، به زبان عربی تایپ شده باشد.

 • ۲ عدد عکس ۶*۴ پرسنلی
 • کپی پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • جواز کار اصلی که توسط وزارت نیروی انسانی صادر شده باشد و کپی آن

در صورتی که درخواست از شخصی به جز اسپانسر یا قیم و کفیل باشد، نماینده باید شخصی عمانی بوده و دارای مجوز کتبی صادر شده از اداره کل پاسپورت و اقامت عمان باشد.

 • گواهی پزشکی و سلامت

ویزای اقامت تحصیلی :

ویزای تحصیلی عمان برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی این کشور صادر می گردد. شخص با داشتن نامه پذیرش و پیش از ورود به خاک این کشور می تواند جهت اخذ این نوع از ویزای عمان اقدام نماید. مدت اعتبار این ویزا ۶ ماه از تاریخ صدور آن بوده و مدت مجاز اقامت در عمان با این نوع ویزای عمان یک تا دو سال از تاریخ ورود می باشد. با در دست داشتن نامه ای از دانشگاه یا کالج مورد نظر می توانید این ویزا را تمدید نمایید. ویزای تحصیلی عمان چند بار ورود بوده و هزینه آن ۲۰ ریال عمانی می باشد.

ویزای اقامت سرمایه گذاری :

این ویزا به افراد خارجی که قصد سرمایه گذاری در کشور عمان را دارند، اعطا می گردد. مدت زمان اعتبار این ویزا از تاریخ صدور به مدت شش ماه بوده و پس از تایید نوع سرمایه گذاری توسط مقامات ذی ربط، ویزای عمان به مدت دو سال قابل تمدید خواهد بود. از شرایط و الزامات این ویزا، اخذ تاییدیه وزارت تجارت و صنعت برای سرمایه گذاری در این کشور است. جهت سرمایه گذاری در این کشور می توانید مقاله سرمایه گذاری در عمان را مطالعه بفرمایید.

انواع روش های سرمایه گذاری در عمان عبارت است از:

 • سرمایه گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در عمان از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید اوراق قرضه و سهام

 

ویزای الحاق به خانواده:

این ویزا جهت الحاق همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال فرد خارجی ساکن در عمان صادر می گردد. هم چنین همسر خارجی یک مرد تبعه عمان نیز برای الحاق به همسر خود می بایست پس از تایید گواهی از طرف مقام مربوطه (وزارت کشور) که تایید کننده وضعیت ازدواج است، از طریق این نوع از ویزای عمان اقدام نماید. مدت زمان اعتبار این ویزای عمان نیز شش ماه از تاریخ صدور آن می باشد.

 

 

 

 

مسجد سلطان قابوس

مسجد جامع سلطان قابوس:
یکی از بزرگترین و مدرن ترین مساجد اسلامی است که از سبک معماری ایرانی برای ساخت استفاده شده است. فرش بسیار بزرگی در این مسجد وجود دارد که حاصل هنرمندی فرش ‌بافان نیشابور می‌باشد.

بازار مطرح

بازار مطرح گفته می شود قدیمی ترین بازار جهان عرب می باشد چرا که مسقط بزرگترین بندرگاه طبیعی جهان را دارد و در نتیجه تجارت های زیادی در دوران دریانوردی در آن صورت می گرفته است؛ به خصوص که به لحاظ استراتژیکی در راه کشورهای هند و چین واقع شده بود. این بازار جذابیت سنتی و قدیمی بازار عربی را حفظ نموده است.

وادی شاب

وادی شاب:
یک منطقه تفریحی و طبیعت گردی عالی است که چشمه های آب شیرین، غار، امکانات صخره نوردی و چندین استخر طبیعی بزرگ دارا می باشد.
استخر طبیعی بیمه: استخر Bimmah یک گودال طبیعی است که در اثر اصابت شهاب سنگ به دامنه کوه ایجاد شد.

کویر وحیبا

کویر وحیبا (Wahida Sand) :
بزرگترین کویر شنی عمان است که محل برگزاری تورهای ویژه کویر مسابقات رالی و سافاری نیز می باشد.

خانه الزبیر

موزه خانه الزبیر:
بیت الزبیر خانه قدیمی بازسازی شده ای است که در شهر مسقط است که پس از بازسازی به عنوان یک موزه خصوصی برای نمایش آثار هنری و صنایع دستی عمان فعالیت می کند.

قلعه بهلاء

قلعه بهلاء:
ساخت قلعه بهلاء به قرن سوم قبل از میلاد بر می گردد که مهمترین مرکز ارتباطی بین ایران و سرزمین النهرین می باشد. این قلعه در دوره های مختلف بارها بازسازی شده است.

کاخ سلطنتی قصر العالم

کاخ سلطنتی قصر العالم (Al Alam Palace) :
این کاخ قصر تشریفاتی "سلطان قابوس" پادشاه عمان بوده است و در منطقه مطرح که قلب محله قدیمی مسقط است، قرار دارد.
کاخ قصر العالم در سال ۱۹۷۲ ساخته شده و جزو بهترین نمونه های معماری مدرن اسلامی است.

فهرست