مزایای تحصیل در مجارستان :

 1. رقابت کم برای بورس تحصیلی و ورود به دانشگاه
 2. هزینه ی کم زندگی
 3. میتوانید بدون مدرک آئلتس و یا تافل تحصیل کنید
 4. مجارستان یکی از کشور های اروپایی در حوزه ی شنگن است

 

 

1

دانشجویان بین المللی زیادی از جای جای دنیا در مجارستان در حال تحصیلند. گرچه میتوان گفت براسا تجربه ی ما مجارستان مقصد محبوبی برای ادامه تحصیل محسوب نمیشود که این موضوع باعث میشود که شانس بهتری برای دریافت بورسیه در مجارستان داشته باشید.

2

مجارستان

یکی از ارزان ترین کشور ها در زمینه های تحصیل و زندگیست، که این کشور زیبا را به یک مقصد خوب و به صرفه (نسبت به سایر کشور های اروپایی) تبدیل میکند.

3

مجارستان برنامه هایی هست که به زبان انگلیسی ارائه شوند، اما مجارستان کشوریست که زبان مردمش مجاریست و به هرحال باید بتوانید زبان مجاری یاد بگیرید تا بتوانید با مردم مجارستان ارتباط برقرار کنید.

دانشگاه های مجارستان مدرک آیلتس و تافل را الزامی برای اپلای اعلام نکرده اند اما پیشنهاد میشود که دانش کافی برای فهمیدن انگلیسی را داشته باشید و به طور ملی برای آنکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، حتما مدرک زبان ارائه دهید.

 

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور مجارستان به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

 

معایب تحصیل در مجارستان

 1. تعداد دانشگاه ها در مجارستان نسبت به سایر کشئر های اروپایی کمتر است.
 2. زبان ملی کشور مجارستان مجاریست و خیلی از مجارستانی ها قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی نیستند.
 3. در صورت نداشتن مدرک تافل یا آیلتس پیدا کردن کار در سایر کش.ر های شنگن سخت خواهد بود.

 

دانشگاه ها در مجارستان

 1. دانشگاه سِگد (علومِ : انسانی، پزشکی و دندان پرشکی داروسازی، هنر، اقتصاد، فنی و مهندسی و کشاورزی)
 2. دانشگاه دبرسِن (رشته های کشاورزی، هنر، علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، پزشکی و علوم مهندسی)
 3. دانشگاه کوروینوسِ بوداپست (رشته های علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی)
 4. دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست (رشته های علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی، علوم مهندسی)

 

 1. دانشگاه آندراسی بوداپست (رشته های هنر، علوم اقتصادی، حقوق، علوم اجتماعی)
 1. دانشگاه استرهازی کارولی (رشته های کشاورزی، هنر، علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی)
 1. دانشگاه اوتوُس لورَند (علوم انسانی، علوم پزشکی، حقوق ،روانشناسی، مهندسی آی تی)

 

تحصیل در مجارستان و بورسیه تحصیلی :

با توجه به تقاضای روز افزون برای بورسیه تحصیلی مجارستان، این کشور طرحی تحت عنوان Stipendium Hungaricum  یا بورسیه تحصیلی کشور مجارستان برای دانشجویان خارجی ارائه و اجرا کرده است. در سال 2018، بیش از 4100 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف بصورت بورسیه در دانشگاه های کشور مجارستان به زبان های انگلیسی و مجاری مشغول به تحصیل بوده اند. این تعداد در سال 2019 افزایش یافته و به 5000 ظرفیت رسید. این طرح شامل کشورهایی می شود که قرارداد تعامل فرهنگی و دانشگاهی با دولت مجارستان منعقد کرده باشند و یا مشغول طرح تبادل دانشجو باشند.

 

تحصیل بصورت بورسیه در مقطع تحصیلی لیسانس 2 الی 4 ساله، فوق لیسانس 1.5 الی 2 ساله، دکتری 2+2 ساله و دوره فوق لیسانس پیوسته 5 الی 6 ساله می باشد. این دوره ها بدون شهریه میباشد.

ماهیانه برای مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری و همچنین کارشناسی ارشد پیوسته دارای کمک هزینه ای به میزان 130 یورو، و برای دوره دکتری برای دوره اول ماهیانه 450 یورو و برای دوره دوم ماهیانه 580 یورو می باشد. اسکان در طول دوران تحصیل رایگان بوده و برای تهیه مسکن ماهیانه مبلغ 120 یورو به عنوان کمک هزینه به دانشجو پرداخت می شود. همچنین سالیانه تا سقف 205 یورو امکان درمان رایگان برای دانشجو وجود خواهد داشت. زمان درخواست بورسیه تحصیلی تا 15 ژانویه هر سال بوده و در ماه جولای نتیجه درخواست بورسیه به دانشجو اعلام خواهد شد. دانشجو پس از قبولی تا 30 سپتامبر فرصت حضور در خاک مجارستان را خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای بورسیه شامل مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه و وزارت علوم مجارستان، انگیزش نامه و مدارک و سوابق تحصیلی می باشد.

برای مقطع دکتری علاوه بر این مدارک نیاز به طرح تحقیقاتی و 2 توصیه نامه از اساتید دانشگاه محل تحصیل خواهید داشت.

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

 

لیسانس :

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های مجارستان 3 الی 4 ساله بوده و مستلزم داشتن مدرک دیپلم مورد معتبر می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع لیسانس در مجارستان مستلزم داشتن مدرک زبان نبوده و دانشجو بنا بر رشته و دانشگاه مورد تحصیل می تواند زبان انگلیسی و یا آلمانی را حین تحصیل فرا بگیرد. دانشجو در دوره لیسانس امکان همراهی خانواده را ندارد ولی اجازه کار حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته را خواهد داشت. البته در ایام تعطیل امکان به صورت تمام وقت فراهم است.

یکی از رشته های پرمتقاضی تحصیل پیش پزشکی و پزشکی در مجارستان می باشد.

دانشجویان می توانند در کشور مجارستان دوره پیش پزشکی را بگذرانند و سپس در آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان یا کشور های دیگری مانند اتریش، آلمان و انگلستان شرکت نمایند.

فوق لیسانس :

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های مجارستان 1 الی 2 ساله  می باشد و مستلزم داشتن مدرک لیسانس معتبر است. رشته تحصیلی متقاضی در مقطع فوق لیسانس می بایست همان رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی باشد. تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس نیازمند داشتن مدرک زبان نبوده و دانشجو می تواند حین تحصیل و بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل اقدام به فراگیری زبان انگلیسی یا آلمانی نماید. دانشجو امکان کار بمدت 20 ساعت در هفته را دارد، به جز ایام تعطیلی بین دو ترم دانشگاهی که امکان کار تمام وقت فراهم است. امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانشجویان مقطع تحصیلی فوق لیسانس وجود دارد.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری :

فرآیندی 3 الی 5 ساله بوده و نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر و یکسان بودن رشته تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس می باشد. تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان در شرایط غیر بورسیه ای از طریق یادگیری زبان حین تحصیل در دانشگاه محل تحصیل امکان پذیر می باشد. اما در صورتی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی دارید، باید مدرک زبان با نمره بالا ارائه دهید؛ مقالات معتبر بین المللی، معدل و نمرات بالا و سایر سوابق تحصیلی از دیگر عوامل مهم در دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان می باشد. برای پذیرش در مقطع دکترا شما باید رزومه خود را در اختیار اساتید دانشگاه قرار دهید و پس از تایید یک استاد راهنما (سوپروایزر) می توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید.

کار حین تحصیل در مقطع دکتری 20 ساعت بوده و با اجازه دانشگاه و اداره مهاجرت امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل نیز برای دانشجو فراهم می باشد. لازم به ذکر است در این مقطع تحصیلی امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد.

تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی :

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان نیازمند شرایط و مدارکی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که حداقل سن درخواست برای ویزای تحصیل در مقاطع دانشگاهی مجارستان و اقامت مجارستان از طریق تحصیل 18 سال بوده و پروسه رسیدگی به درخواست ویزای دانشجویی مجارستان 1 الی 3 ماه به طول خواهد انجامید.

مدارک تحصیلی دانشجو 

 • نامه ای مبنی بر هدف از تحصیل در مجارستان
 • ارائه مدرک زبان در صورت نیاز
 • رسید پرداخت شهریه
 • عکس پاسپورتی 2- 3
 • مدارک شناسایی
 • تمکن مالی برایپرداخت هزینه های زندگی در مجارستان
 • رسید پرداخت هزینه سفارت به میزان 60 یورو در سفارت های مجارستان و 18000 فارینت در خاک مجارستان
 • اجاره نامه به مدت حداقل 1 ماه در شهر محل تحصیل در مجارستان
فهرست